Różnice w wychowaniu dziewcząt i chłopców oraz stereotypy na temat kobiet

„Dziewczynkom nie wolno przeklinać” – pewnie nie jedna z kobiet słyszała to w dzieciństwie. Wychowanie dziewczynek i chłopców bardzo się różni. Dziewczynki spotykają się z większą opiekuńczością, są bardziej komplementowane, więcej się do nich mówi, spotykają się z wymogiem większej samokontroli, jest mniejsza tolerancja na ich agresję w wieku przedszkolnym. Zaś ojcowie w kulturze zachodniej kładą nacisk na osiągnięcia, asertywność, agresywność i wysoką samoocenę w wychowaniu synów, a u córek – tłumienia tych cech.

Różnice w postrzeganiu chłopców i dziewczynek wynikają bezpośrednio ze stereotypów na temat płci. Dodam w nawiasie, że stereotypy nie zawsze są złe. W każdej kulturze natomiast istnieją

Stereotypy o kobietach

 • Kobiety są słabą płcią, niepredysponowaną, by pełnić rolę senatora czy służyć w armii
 • Nie są dobrymi szefami, bo reagują zbyt emocjonalnie i zalewają się w biurze łzami (w to drugie wierzą zwłaszcza mężczyźni)
 • Zawsze poświęcą swoją karierę dla mężczyzny i macierzyństwa
 • Mają niższą samoocenę niż mężczyźni
 • Myślą mniej logicznie, posługują się intuicją, a nie rozumem

W badaniu 110 kultur stwierdzono, że 82% badań respondentów oczekiwało, że kobiety będą bardziej opiekuńcze niż mężczyźni, 87% spodziewało się po kobietach mniejszego nastawienia na osiągnięcie sukcesu, 85% uważało, że kobiety są mniej pewne siebie.

Stereotypy o dziewczynkach

 • Dziewczynki są bardziej zgodne niż chłopcy
 • Wydają się bardziej nastawione społecznie i zainteresowane swoim wyglądem
 • Są mniej agresywne niż chłopcy
 • Ujawniają więcej reakcji lękowych niż chłopcy
 • Dziewczynki w większym stopniu posługują się intuicją
 • Zaczynają mówić i czytać wcześniej niż chłopcy
 • Mają bardziej emocjonalną naturę i łatwiej ulegają emocjom
 • Mają lepszą koordynację ruchową niż chłopcy

Mężczyźni w badaniach oglądali dziecko 17-miesięczne. Ci, którym powiedziano, że to dziewczynka uznali, że to delikatna istotka, pieszczoszka, a Ci,którzy myśleli, że to chłopiec – uznali, że to dziecko żywe, agresywne i wyczulone na bodźce. Dziwne, prawda?

Ten tekst nie powstał, ażeby przedstawiać jakieś feministyczne zapędy, tylko dlatego, bo jako pedagog zwracam uwagę na takie rzeczy. Dzieci kształtują się również przez bajki. Czytałam kiedyś taką genialną książkę „Królewicz Śnieżek. Baśniowe stereotypy płci” (Eichelberger, A. Suchowierska), gdzie w znanych baśniach zamieniono role męskie na żeńskie i odwrotnie. Czerwony kapturek, gdyby był chłopcem i został wysłany do dziadka do lasu, zapewne musiał by się wykazać wielką odwagą i walecznością, a nie ucieczką przed wilkiem, prawda?

Literatura:
Stres kobiecy, G. Witkin

6 comments

 1. Przykład z przeklinaniem jak najbardziej trafny. Kobieta, która przeklina uznawana jest za wulgarną (w różnym rozumieniu tego słowa), a mężczyzna za twardziela, który nie da sobie w kaszę dmuchać. Ale może to także stereotyp?
  Podejście do dziecka kierowane stereotypami (m.in. a dziewczynka to jest delikatna, a chłopak to wojownik!) może jedynie namieszać – i to nie tylko u dziewczynek! Chłopcy często uczeni są powściągliwości jeżeli chodzi o emocje, a taka cecha bardzo uprzykrza im późniejsze życie, bo jak mówić o emocjach, o tym co czujemy skoro nikt nam tego nie pokazał? Eh, żeby tylko wszyscy zdali sobie sprawę, że każde dziecko jest inne niezależnie od tego, co nasuwa się na myśl w związku z płcią.
  Pozdrawiam!

  Polubione przez 1 osoba

  • Pięknie to napisałaś! To fakt. Nawet jest piosenka „chłopaki nie płaczą”, co nie? U mnie w gabinecie chłopcy grają twardzieli często do końca, a ja im mówię, że to nic złego popłakać. Nie zrobi to od razu z nikogo ciepłej kluchy, bez przesady.

   Polubione przez 1 osoba

  • Płacz jest dobry – oczyszcza i pozwala nam powrócić do równowagi. Nieważne czy to płacz związany ze smutkiem, złością, irytacją.. Wiadomo, że w niektórych sytuacjach trzeba zacisnąć pięści, ale takie ciągłe stygmatyzowanie smutku (i innych emocji) wyrządza jedynie krzywdę.
   Łatwo się pisze, ale.. może niektórzy tego nie zauważają i po prostu chcą dobrze dla dziecka?
   Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za bardzo wartościowy i otwierający oczy post. 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s