Tabletka najlepsza na wszystko!

Medycyna poszła do przodu. Coraz więcej wiemy o chorobach i możliwościach ich leczenia i zapobiegania, jednak co z tym robimy? Koło mojego miejsca zamieszkania jest przychodnia z rejestracją otwieraną od godz. 7 rano. Podobno niektórzy pacjenci już od 3 w nocy trzymają kolejkę. Dobijają się do lekarza i wychodzą z receptami na wszystkie możliwe dolegliwości.

W radio i telewizji aż roi się od reklam środków medycznych lub suplementów diety z całą formułką, że ich stosowanie może grozić skutkami ubocznymi. Nie śmiem nazywać wszystkich lekomanami, ale mam świadomość tego, że większość ludzi w Polsce przesadza z braniem pigułek. (Ba! Nawet na studiach robiłam z przyjaciółką o tym referat).

Tabletki przeciwbólowe – sprawiają, że nie będziesz czuł bólu, ale co z jego przyczyną? Jak mnie bolały kolana lata temu podczas biegania, to jeden ortopeda przepisał przeciwbólowe i do widzenia. Uznał, że mam nie biegać za dużo i tyle. Ortopeda sportowy z kolei po zrobieniu usg powiedział mi, że mam za wysoko ułożone rzepki i powiedział co dokładnie mam z nimi robić – co ćwiczyć, jak ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie dookoła itd. Co by było, gdybym nie poszła do drugiego specjalisty? Może byłabym uzależniona od ketonalu i nie mogła biegać w ogóle.

Tabletki na stres – psycholodzy mówią, że stres jest w głowie i koniec. Bierze się z przekonań, myśli, sposobu postrzegania sytuacji. W jaki sposób tabletka ma wpłynąć na to? Nawet te, rzekomo redukujące napięcie, nie mają żadnego znaczenia, jeśli ktoś się fiksuje w jednym i tym samym myśleniu i działaniu, czyż nie? No, chyba, że sprawią, iż pójdziemy spać. Ale czy problem po przebudzeniu sam się rozwiąże? Czy np. zaprzeczając bólowi i cierpieniu po stracie partnera, uciekając od rozmowy z obecnym mężem/żoną albo kłócąc się co chwilę w pracy z przełożonym zmienimy coś na lepsze biorąc tabletki na stres? Chyba wręcz przeciwnie

Tabletki na odchudzanie – żeby schudnąć trzeba zmienić raz na zawsze nawyki żywieniowe i wprowadzić ruch. Koniec kropka. No, ale gdzie tam! Niektórzy na ruch (wg nich) nie mają czasu, a odmówić słodyczy i słonych przekąsek sobie nie mogą, bo życie za krótkie. Lepiej bez żadnego wysiłku kupić tabletki na odchudzanie, które w błyskawicznym tempie przyspieszą przemianę materii. (Swoją drogą, przyspiesza ją także np. pieprz i cynamon). Na wadze oczywiście pojawi się z czasem mniejsza liczba, ale co dalej? Do końca życia się będzie brało? Od dawna wiadomo, że nie trudno zrzucić wagę, ale ją utrzymać. O efekcie jojo słyszeli? Pewnie, wszyscy go znają.

Tabletki na rzucanie palenia – o substytutach w tej kwestii pisałam <TUTAJ>

Absolutnie nie mam tutaj na myśli przypadków, gdzie ktoś jest naprawdę chory i tabletki musi brać. Mam na myśli sytuacje, gdzie ktoś z powodu braku zastanowienia czy lenistwa sięga z  byle powodu po ibuprom i inne specyfiki. Nie chce eliminować przyczyn, redukować np. cholesterolu dietą i generalnie w jakiś sposób włożyć pracę w stan swojego zdrowia. Wszystko to ma efekty jak nie teraz, to za wiele, wiele lat, czego oczywiście nie życzę nikomu. Warto się natomiast zastanowić, czy jest konieczna kolejna tabletka na ból głowy w deszczowy dzień? A może niskie ciśnienie i wystarczy mała kawa? 🙂

3 comments

  1. Zgadzam się z Tobą, chociaż z drugiem strony wiem, że czasem droga do porzucenia takiego podejścia jest bardzo ciężka. Osobiście zmagam się z chronicznymi bólami głowy, z badań nic złego nie wynika, zmieniłam tryb życia i wciąż poddaję do obserwacji, analizie i jeśli widzę potrzebę zmian – wprowadzam je. A jednak i tak głowa wciąż boli, lekarze załamują ręce, stwierdzają migrenę i daję mi albo leki przeciwbólowe albo PRZECIWDEPRESYJNE (!). Także ja przyznam, że chciałabym być wolna od leków, ale ciężko mi znaleźć jakiś substytut…

    Polubienie

  2. Ciężki i trudny temat, bo teraz mamy tabletki na wszystko. Po tabletki sięgam gdy wiem, że np. ból głowy mnie przerośnie. Czasami jest tak, że mam szansę na drzemkę i ból głowy sam mija, ale gdy jestem w pracy to już nie jest tak kolorowo! Staram się wtedy również zaczerpnąć świeżego powietrza, a gdy nawet to nie pomoże.. cóż.. sięgam po małą tabletkę, która może pomoże.
    Pozdrawiam!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s