Mąż powinien być lojalny wobec żony czy matki?

Teściowie nie zawsze pozostają  w konflikcie z młodymi, jednak jedno jest pewne – jeśli masz problemy z teściami – masz też problemy małżeńskie. Ataki teściów mogą być jawne i ukryte, mogą szantażować pieniędzmi lub doprowadzać do poczucia winy. Nie zawsze przepraszają. W naszym społeczeństwie istnieje przekonanie, że rodziców i starszych trzeba szanować, a przecież szacunek powinien być obustronny i niezależny od wieku.

Rodzice od najmłodszych lat ‚programują dziecko’. Kiedy ono dorośnie i bierze ślub może się okazać, że jego zaprogramowanie jest silniejsze od lojalności wobec małżonka/ki. Często nie widzi w tym nic złego, bo przecież tak zawsze było. Jako dorosły kobieta/mężczyzna powinieneś problemy z teściami przepracować w swoim związku, bo bez tego ani rusz. Na pewno ważne jest ustanowienie nowych zasad z mężem/żoną poprzez rozmowę. A gdyby tak poprosić męża/żone o wypowiedzenie słowa „sfnrwerrewkrwier” i zadać pytanie: czy słowo ‚nie’ jest od niego łatwiejsze?

Co można powiedzieć do teściów, gdy ma się z nimi konflikt? (garść przykładów)

  • „Dlaczego mi to mówisz?”
  • „To jest nasz ślub, Wy już swój mieliście”
  • W przypadku zaborców – powiedz, że jesteś wdzięczna za pomoc przy dziecku, ale nie powinno być wątpliwości kto jaką pełni funkcję. Powiedz, że musi znaleźć inne określenie niż np. moje dziecko (moja wnusia jest ok). Ustal jak dziecko powinno się zwracać do babci – najlepiej babcia. Ustal granice co będzie mogła wobec waszych dzieci, powiedz, że na ile to możliwe – włączy się ją w wychowanie.

Zazwyczaj świadomie lub nie staramy się zachować status quo. Jednak im większa zmiana, tym więcej rzeczy zostaje bez zmian. Niekiedy relacja męża/żony z rodzicem jest tak zażyła, że nam się wydaje, iż nie ma miejsca tam na nas, bo teść/teściowa nie pozwalają nam tam ‚się wbić’. Jednak…

„Ojciec nie pozwala córce dorosnąć” a „Córka pozwala na to, by ojciec nie pozwolił jej dorosnąć” – czy jest różnica w tych dwóch zdaniach? Pomyślcie o tym 🙂

Literatura:
S. Forward, D. Frazier, Toksyczni teściowie

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s