Sprawca przemocy – charakterystyka

Sprawcą przemocy, zwłaszcza domowej, jest nie tylko awanturnik i alkoholik, któremu (jak to się mówi) źle z oczu patrzy. Bardzo często sprawca przemocy ma w środowisku pozytywny wizerunek i rzadkie konflikty z prawem.

Jakie sytuacje i właściwości mogą nam powiedzieć, że mamy do czynienia ze sprawcą przemocy? 

 • Utrzymywanie ofiary w stanie ciągłego przerażenia i bezradności
  Sprawca nie musi wciąż stosować przemocy fizycznej, wystarczy, że zachowuje się w taki sposób, iż ofiara wierzy w możliwość jej użycia.
 • Wszechobecna kontrola
  Sprawca kontroluje niemal każdy aspekty życia ofiary, wymaga coraz większych ustępstw, a z czasem zabrania wyrażania ofierze swojego zdania. Sam ustala reguły w życiu ofiary, które są ze sobą sprzeczne.
 • Stosowanie gróźb, zastraszanie
  Sprawca stosuje przymus psychologiczny lub szantaż emocjonalny. Grozi ofierze, czasem także jej bliskim, że zrobi komuś krzywdę albo popełni samobójstwo, jeśli ofiara odejdzie.
 • Manipulowanie dziećmi, grożenie odebraniem dzieci
  Wykorzystuje w ten sposób miłość ofiary do dzieci.
 • Wywoływanie w ofierze poczucia winy
  Sprawca nigdy nie bierze  odpowiedzialności za siebie, zrzuca ją na ofiarę. Wmawia jej, że gdyby zmieniła swoje zachowanie to by jej nie krzywdził. Jednakże jeśli ofiara zachowuje się tak jak sprawca chce, znajduje kolejną cechę, rzecz, za którą kara drugą osobę.
 • Powoływanie się na zazdrość Sprawca tłumaczy się zazdrością kontrolując ofiarę – śledząc, podsłuchując, kontrolując jej wygląd, kontakty z ludźmi, sprawdzając telefon.
 • Występowanie okresów czułości
  Sprawca wie, że musi udawać czułość, miłość, żeby zatrzymać przy sobie ofiarę. Dzieje się tak w 3. fazie cyklu przemocy tzw. „fazie miodowego miesiąca”.
 • Nagradzanie uległości
  Sprawca za uległość nagradza, za nieposłuszeństwo karze. Nagrodą może być po prostu brak agresji z jego strony.
 • Izolowanie ofiary od źródeł pomocy materialnej oraz wsparcia emocjonalnego
  Sprawdza ogranicza lub zakazuje ofierze nauki, pracy zarobkowej, a zwłaszcza kontaktów z bliskimi, by mieć nad nią całkowitą kontrolę. Uzależnia ją w ten sposób od siebie emocjonalnie i ekonomicznie.
 • Zaprzeczanie stosowaniu przemocy lub jej bagatelizowanie
  Sprawca robi wszystko, by problem przemocy nie wyszedł poza mury domu. Wmawia ofierze, że nikt jej nie uwierzy, sama jest winna, straci pracę. Kiedy wszystko wyjdzie na jaw manipuluje i kłamie zaprzeczając stosowania przemocy.
 • Zarzucanie ofierze choroby psychicznej
  Sprawcy wmawiają ofierze i otoczeniu, że ofiara jest chora psychiczne, a jej opowieści o biciu czy poniżaniu są wytworem jej wyobraźni.
 • Brak współczucia dla ofiar
 • Potrzeba usprawiedliwiania swoich zachowań, dostawania”dowodów miłości i wierności” od ofiary

Bądźmy czujni. Sprawcami przemocy mogą być kobiety na wysokich stanowiskach i panowie noszący garnitury. Do aktów przemocy (a szczególnie tej domowej) dochodzi najczęściej w białych rękawiczkach. Pracuję zarówno z ofiarami, jak i sprawcami. Często role się zamieniają.

sprawca-przemocy

Literatura:
A. Woźnica, Przemoc wobec kobiet w rodzinie

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s