Procedura Niebieska Karta w praktyce

Procedura Niebieska Karta dotyczy przemocy domowej. Budzi dość wiele kontrowersji. Ja jako pedagog szkolny pracuję jako członek w grupach roboczych, które zawiązują się po jej uruchomieniu.

Wniosek o uruchomienie procedury Niebieskiej Karty wysyła się do Zespołu Interdyscyplinarnego, kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie. Wniosek może złożyć np. przedstawiciel oświaty, policji, służby zdrowia czy miejskiego/gminnego ośrodka pomocy społecznej. Nie można zatem powiedzieć, że np. mąż żonie założył Niebieską Kartę, bo jak już mógł zgłosić przemoc na komisariacie czy podczas interwencji policji i jeden z policjantów się zdecydował wysłać taki wniosek wraz z wypełnionym formularzem NK.

O tym czy cała procedura ruszy decyzję podejmuje Zespół Interdyscyplinarny. My w szkole, kiedy dziecko nam zgłosi przemoc nie mamy obowiązku prowadzić śledztwa i dowiadywać się jak to jest naprawdę, natomiast jeśli dziecko wydaje się być wiarygodne, to wraz z dyrekcją szkoły podejmuje się decyzję o wysłaniu pisma. Zaniechanie działania może sprawić, że pójdę do więzienia na 3 lata. Ktoś z Was by ryzykował? Oczywiście, nierzadko osoby, które złożą wniosek o uruchomienie NK mają z tego powodu nieprzyjemności, bo sprawcy często zaprzeczają, by coś takiego miało miejsce albo przecież „zdarzyło się tylko raz”.

Procedura Niebieskiej Karty polega na tym, że spotykają się przedstawiciele różnych instytucji na grupach roboczych – np. lider grupy roboczej, pracownik socjalny, policjant, pedagog szkolny i przedstawiciel komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, jeśli jest taka konieczność wraz ze sprawcą, a w innym czasie z ofiarą (nie zaprasza się natomiast na takie spotkania dzieci, z nimi pracuje pedagog i psycholog szkolny).

Grupa ma na celu przede wszystkim pomóc zarówno sprawcy, jak i ofierze, zależy oczywiście wszystko od indywidualnej sytuacji. Jakie macie zdanie na temat Niebieskich Kart?

3 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s