Dyskryminacja

Dyskryminacja to potężne słowo i potężny zarzut, jeśli ma ona miejsce. W dobie różnorodności, kiedy każdy jest inny i czymś się od siebie różni, trzeba mieć w sobie więcej akceptacji i tolerancji, niż np. jeden wiek wcześniej. A zatem dyskryminacja jest przeciwieństwem akceptacji i tolerancji? Czym jednak się różni od uprzedzeń?

Dyskryminacja to (mówiąc potocznie) traktowanie kogoś gorzej od siebie ze względu np. na narodowość, niepełnosprawność itd. Uprzedzenia to myślenie o innych osobach np. każdy anglik jest leniwy, natomiast dyskryminacją będzie wprowadzenie tego myślenia w czyn, czyli obrażanie go, bicie, plucie, komentowanie.
Kiedy byłam na szkoleniu w tej tematyce, dowiedziałam się o bardzo wielu rodzajach dyskryminacji, które mają nawet swoje osobne nazwy. Osłupiałam! Wymienię Wam kilka z tych, co mną najbardziej poruszyły. Część z nich znałam, a część z nich usłyszałam po raz pierwszy.

Rodzaje dyskryminacji:

 • Rasizm – dyskryminacja ze względu na rasę, kolor skóry lub grupę etniczną
 • Seksizm – dyskryminacja ze względu na płeć
 • Dyskryminacja religijna – dyskryminacja ze względu na wyznawaną religię
 • Antypolonizm – dyskryminację osób polskim pochodzeniu
 • Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną (bifobia, heterofobia, homofobia, w tym lesbofobia)
 • Ageizm – dyskryminacja ze względu na wiek
 • Handicapizm/ableism dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność
 • Elitaryzm – Dyskryminacja ze względu na niższą rangę urodzenia, umiejętności, wiedzę lub majątek
 • Atrakcjonizm/Lookism – dyskryminacja ze względu na wygląd zewnętrzny

Smutno przyznać, ale niekiedy moje bieganie bardzo innym przeszkadza czy też mój wygląd. Niekiedy słyszę komentarze, że np. po urodzeniu nie przebiegnę już na pewno ani 1 km. Zobaczymy z czasem. A czy Wy doświadczyliście dyskryminacji? Który rodzaj najbardziej Was drażni? Poznaliście nowe słowa?

Linki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskryminacja_(psychologia_spo%C5%82eczna)

7 comments

 1. Wielokrotnie byłam ofiarą seksizmu ze strony mężczyzn, o innych dyskryminacjach nie miałam pojęcia, podobnie jak Ty. Zaskoczył mnie elitaryzm i ageizm. Ludzie to jednak potrafią sobie komplikować i utrudniać życie… Skąd się biorą te wszystkie uprzedzenia?

  Pozdrawiam Cię!

  Polubienie

  • Myślę, że uprzedzenia czerpiemy od innych osób i wiadomo – rodziny. Słyszymy dużo o czymś w dzieciństwie, że np. dzieci z innych krajów trzeba bić i w to po prostu wierzymy. To najłatwiejsze – przyjąć coś i w dorosłości dalej w tym tkwić zamiast zmienić.

   Polubione przez 1 osoba

   • To prawda! Zachowania, nawet te najgorsze najczęściej wynosimy z domu. Wielu tkwi w takim zapętleniu… Niektórzy nie widzą, co gorsza nie wiedzą, że coś może być złe. Dlatego cieszy mnie, że poruszyłaś ten temat!

    Pozdrawiam Cię!

    Polubione przez 1 osoba

 2. Największa dyskryminacja jest chyba w pracy zwłaszcza jeśli chodzi o wynagrodzenie kobiet i mężczyzn za tę samą pracę. To chyba mój największy problem. Widzę, że skupiłaś się na negatywnych formach dyskryminacji, ale nie zapominajmy też o dyskryminacji pozytywnej, czyli uprzywilejowaniu pewnych grup społecznych np. kobiet w ciąży. Tej ostatniej formy ostatnio doświadczam coraz częściej w sklepach czy komunikacji miejskiej.

  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s