Buty do jazdy konnej

Buty do jazdy konnej to temat rzeka, który można by podzielić na kilka partii, a z każdej z nich wyszedłby osobny poradnik. My natomiast postanowiliśmy przygotować dla Was taką pigułkę wiedzy, w której ujęliśmy wszystko możliwie skrótowo, a jednocześnie bez spłycania tematu. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje butów jeździeckich oraz wskazujemy, dlaczego akurat ten element wyposażenia jest aż tak ważny.

Jesteście ciekawi, jakie buty do jazdy konnej są najlepsze? A może zastanawiacie się, czy w ogóle je kupować? Koniecznie sprawdźcie nasz mały elementarz, a z pewnością wszystko stanie się jasne!

Dlaczego warto kupić buty do jazdy konnej?

Celowo nie zadajemy pytania, czy warto kupić buty do jazdy konnej dla kobiet, odpowiedź jest bowiem oczywista. Jednak warto sobie powiedzieć, dlaczego to aż tak ważne. Nie chodzi tylko o to, by podczas jazdy wyglądać modnie, dostojnie i zadawać szyku. Dobre obuwie jeździeckie jest kwestią naszego zdrowia oraz bezpieczeństwa.

Na początek odradzamy używanie wypożyczonych butów do jazdy konnej dla kobiet, nawet jeśli szkółka jeździecka oferuje takie rozwiązanie. Pamiętajmy, że każdy ma inny profil stopy, stawia ją w nieco inny sposób i potrzebuje, by nowe obuwie jeździeckie (a także używane na co dzień) dopasowało się do naszej nogi. W przypadku butów używanych będzie to niemożliwe, gdyż elementy, które za to odpowiadają, są zbyt zużyte. Nie wspominamy już o nieprzyjemnych chorobach skóry, którymi można się w ten sposób zarazić.

W razie braku odpowiedniego obuwia jeździeckiego, możemy zacząć od zwykłych butów sportowych. Pamiętajmy jednak, by kupić specjalne buty do jazdy konnej tak szybko, jak to możliwe. Chronią one naszą stopę przed urazami i kontuzjami, a także zapobiegają otarciom podczas jazdy. Pozwalają też wygodnie ułożyć się w siodle, a ich specjalna konstrukcja wiele ułatwia.

Buty do jazdy konnej
Buty do jazdy konnej / Jakie wybrać? Ranking, cena i opinie

Jakie buty do jazdy konnej wybrać? Rozmiar

By wybrać najlepsze buty do jazdy konnej, musimy zacząć od ustalenia potrzebnego rozmiaru. Obuwie jeździeckie nie może być zbyt luźne, ponieważ ruszająca się w bucie stopa może ulegać różnym urazom, zwłaszcza w okolicach palców i pięty. Z oczywistych względów, buty do jazdy konnej dla kobiet nie mogą być też za małe. Żadna z nas z pewnością nie ma ochoty na obtarcia i bolesne pęcherze, które trzeba leczyć tygodniami.

W ustaleniu rozmiaru butów do jazdy konnej dla kobiet pomoże nam obuwie noszone na co dzień, ale tylko do pewnego stopnia. Wybierzmy buty, które pasują na nas idealnie, a następnie zmierzmy rozmiar wkładki. Jeśli nie mamy takiej możliwości lub pomiar wydaje się nieprecyzyjny, wystarczy postawić stopę na kartce i zaznaczyć w najdłuższym miejscu zakończenie palców oraz piętę, a następnie zmierzyć dzielącą je odległość. Do tej wartości musimy dodać około pół centymetra.

Wybierając rozmiar butów do jazdy konnej, zawsze kierujmy się tabelą producenta. To, że zazwyczaj kupujemy na przykład 38, nie mówi nic, gdyż każda marka może stosować nieco inną rozmiarówkę. By więc nie zamrozić swojej gotówki na czas zwrotu, musimy albo mierzyć buty do jazdy konnej stacjonarnie, albo precyzyjnie określić, jakiej długości wkładki potrzebujemy.

Jakie buty do jazdy konnej są najlepsze? Rodzaje

Kolejna kwestia, która pomoże nam wyłonić najlepsze buty do jazdy konnej, to ich rodzaj. Prawda jest taka, że każda kobieta uprawiająca jeździectwo potrzebuje nieco innych butów. Czasem zdarza się, że w dłuższej perspektywie trzeba kupić więcej niż jedną parę.

Jakie rodzaje butów do jazdy konnej dla kobiet są najpopularniejsze na rynku? Oto kilka z nich:

  1. Sztyblety do jazdy konnej – bardzo wygodne buty, które śmiało wkraczają do mody ulicznej i nosi je wiele pań, które nie jeżdżą konno. Takie obuwie jeździeckie kończy się w okolicach kostki. Często zapinane jest na zamek lub posiadające w górnej części cholewy elastyczną część, umożliwiającą sobodne ich wsuwanie. Świetnie sprawdzają się do jazdy konnej, jak i do prac stajennych.
  2. Oficerki do jazdy konnej – wysokie buty jeździeckie, które doskonale znamy, jeśli widzieliśmy choć jedno zdjęcie z zawodów jeździeckich. Eleganckie, chronią całą długość nogi, od stopy po kolano. Mogą być szurowane lub zapinane na suwak. Poleca się je zwłaszcza na zawody, ale także wtedy, gdy mamy problemy z otarciami na wyższych partiach nóg.
  3. Termobuty do jazdy konnej – mogą to być zarówno sztyblety, jak i oficerki. Są to po prostu ciepłe buty, najczęściej wyściełane futerkiem lub innym materiałem, który dobrze izoluje nas przed zimnem. Świetnie sprawdzają się zimą, podczas siarczystych mrozów. Zapobiegają przeziębieniu, a także poważnym odmrożeniom.
Jakie Buty do jazdy konnej
Jakie Buty do jazdy konnej wybrać? Opinie, ranking i cena

Najlepsze buty do jazdy konnej a materiały

Ostatnia kwestia, którą powinniśmy rozważyć, wybierając najlepsze buty do jazdy konnej, to materiały, z których zostały stworzone, a także jakość ich wykonania. Za najlepsze obuwie jeździeckie uchodzi te, które zostało zrobione ze skóry. Takie akcesoria są jednak dość drogie, zwłaszcza dla osób początkujących. Odrzucamy je też ze względów światopoglądowych, gdyż wiele kobiet pasjonujących się jeździectwem jednocześnie walczy o prawa zwierząt.

Czy to ze względów ideowych, czy finansowych, możemy wybrać wegańskie buty do jazdy konnej dla kobiet. Są one zrobione ze sztucznej skóry, lub też z gumy przywodzącej na myśl kalosze. W takim przypadku zwróćmy uwagę na jakość wykonania, by cieszyć się wybranym obuwiem przez długie lata użytkowania.

Gdzie kupić buty do jazdy konnej dla kobiet?

Sklepy, w których kupimy dobre buty do jazdy konnej, to przede wszystkim sprzedawcy akcesoriów sportowych, ale także w specjalistycznych sklepach jeździeckich i internetowych. Do producentów należą na przykład Lady Harriet, Eva Minge, Fouganza, Pascuello, Horze, Elt i inni.

Cena butów do jazdy konnej

Dobre buty do jazdy konnej dla kobiet mogą kosztować sporą kwotę. Najdroższe egzemplarze kupimy nawet za ponad 2 tysiące złotych. Nie musimy jednak operować takimi kwotami na początek, a odpowiednie obuwie jeździeckie kupimy już za około 100 zł.

Najlepsze Buty do jazdy konnej
Najlepsze Buty do jazdy konnej

Buty do jazdy konnej / Opinie

Jesteśmy ciekawi, jakie obuwie jeździeckie Wy preferujecie i czy macie ulubionego producenta? Które modele okazały się u Was najwygodniejsze? Czekamy na Wasze opinie o butach do jazdy konnej, które możecie zostawiać w sekcji komentarzy.

Buty do jazdy konnej / Ranking najlepszych

By pomóc Wam w wyborze, postanowiliśmy przygotować zestawienie polecanych modeli, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Poniżej znajdziecie ranking najlepszych butów do jazdy konnej.

Dodaj opinie na forum