Planowanie obowiązków

Planowanie obowiązków to niezwykle cenny nawyk, który warto wdrożyć do swojego życia. Nie jest to łatwe, jednak przy odrobinie pracy przynosi zaskakujące efekty. Jeśli i Wy nie macie czasu na hobby, kolejne rzeczy do zrobienia piętrzą się w domu czy w pracy, pora przemyśleć swój dotychczasowy system planowania – a jeśli go nie macie, wdrożyć jakikolwiek.

Będziecie zaskoczeni, ile czasu dziennie jesteśmy w stanie zyskać dzięki planowaniu obowiązków. Możemy wygospodarować dodatkowy czas na czytanie książek, naukę owego hobby, a może po prostu na odpoczynek i spędzenie go z najbliższymi. Kluczem do sukcesu okazuje się nie zmniejszenie liczby obowiązków, ale umiejętne rozłożenie ich w czasie i odhaczanie konkretnych zadań. W naszym poradniku podpowiadamy, jak zacząć planować obowiązki i jakie pomoce się nam do tego przydadzą.

Planowanie obowiązków
Planowanie obowiązków – praktyczne wskazówki / Personalizowany planner metodą druku cyfrowego

Czy warto planować obowiązki?

Wydawałoby się, że planowanie obowiązków to kolejny niepotrzebny zjadacz czasu. Przecież wiemy, co mamy zrobić, po co marnować dodatkowe kilka minut na ułożenie jakiejś listy i kolejne cenne sekundy na odhaczanie kolejnych pozycji? My też wychodziliśmy z takiego założenia, dopóki nie okazało się, że planowanie obowiązków nie zjada czasu, lecz wręcz przeciwnie – pozwala przywrócić równowagę, kiedy ogarnia nas chaos i wszystko wokół wydaje się nie do ogarnięcia.

Zobacz też: Maszyna do szycia do 200 zł

Jak to właściwie działa? Planowanie obowiązków pozwala nam uporządkować rzeczy do zrobienia. Kiedy mamy je w zwerbalizowanej formie przed sobą, łatwiej zdecydować, kiedy się za nie zabrać i ile czasu potrzebujemy na poszczególne czynności. Jednocześnie w codziennym zabieganiu nie zapomnimy o niczym ważnym. Chodzi zarówno o planowanie obowiązków domowych, jak i tych zawodowych.

Planowanie obowiązków a ustalenie priorytetów

Złapałyście się kiedyś na tym, że poświęciłyście bardzo dużo czasu na obowiązek, który zalegał Wam od dłuższego czasu, po czym okazało się, że macie do zrobienia coś bardziej pilnego? A może nie potrafiłyście się zabrać za rzeczy, które wymagały natychmiastowego odhaczenia, bo wydawało Wam się, że macie na to jeszcze bardzo dużo czasu? To wszystko bardzo frustrujące sytuacje, które skutkują tym, że jesteśmy poirytowane i ostatecznie nasze obowiązki wykonujemy niedokładnie lub z przekleństwem na ustach. A przecież nie musi tak być.

Dobrze zorganizowane planowanie obowiązków pozwala nam ustalić, które czynności są najpilniejsze i prowadzą nas do osiągnięcia najważniejszych celów. Warto ustalić priorytety i odhaczać zadania od najważniejszych do tych najmniej pilnych, które z powodzeniem możemy przesunąć na inny dzień czy nawet tydzień. Najlepiej pogrupować zadania na:

  1. Bardzo ważne – to ten rodzaj, bez którego „świat się zawali”, a przynajmniej nie powiodą się nasze plany. Możemy tu na przykład zaliczyć termin złożenia dokumentów do nowej szkoły dziecka, opłacenie zarezerwowanej wycieczki czy złożenie pracy dyplomowej przed obroną. Od tych zadań powinniśmy zawsze zaczynać, by ze spokojną głową kontynuować te o mniejszym priorytecie.
  2. Ważne – istotne sprawy dnia codziennego, które również musimy wykonać w danym dniu, ale można je potraktować nieco po macoszemu. Może to być na przykład pranie, gotowanie – musimy to robić, ale świat się nie zawali, jeśli danego dnia zjemy w restauracji, a pranie wstawimy nieco później.
  3. Mało ważne – to wszystkie te drobnostki, które zwykle odkładamy tak długo, aż o nich nie zapomnimy. Są to zadania, którymi wypełniamy luki pozostające po wpisaniu w harmonogram tych ważniejszych kwestii. Przykłady? Chociażby przegląd szafy i wystawienie zbyt małych ubrań na sprzedaż lub naprawienie jakiegoś sprzętu, którego bardzo dawno nie używaliśmy.
Jak planować obowiązki
Jak planować obowiązki? Ustalanie priorytetów i zlecanie zadań

Nasz dzień można przyrównać do słoika. Obowiązki z pierwszej grupy to duże kamienie, z drugiej – mniejsze, a trzecia grupa to drobny żwirek. Jeśli do słoika nasypiemy do pełna żwirku, nic innego się już nie zmieści. Jeśli jednak najpierw włożymy kilka większych kamieni, dodamy do tego kilka mniejszych, a całość wypełnimy drobnym żwirkiem, wszystko pięknie się zmieści.

Może się przydać: Jaki olejek na zniszczone paznokcie?

Zlecanie obowiązków a planowanie

Okazuje się, że planowanie obowiązków ma jeszcze jedną zaletę. Łatwiej nam ustalić, które rzeczy możemy zlecić innym. Nie chodzi tylko o obowiązki zawodowe, ale całkiem prozaiczne sprawy. Robiąc listę rzeczy do zrobienia, możemy od razu zaznaczyć te, do których nie będziemy potrzebni. Owszem, bez listy zadań również zdarza nam się przenosić obowiązki na innych, ale często robimy to chaotycznie, w sposób bezsensowny i niezorganizowany. A tak, od razu widzimy, w którym dniu nie wystarczy nam na wszystko czasu i które czynności możemy zlecić na przykład dzieciom, partnerowi czy współpracownikom.

Narzędzia do planowania obowiązków

Jednak tyle mówimy o planowaniu obowiązków, a tymczasem trzeba mieć do tego odpowiednie narzędzia. W sklepach, księgarniach czy Internecie znajdziemy ich całkiem sporo – część z nich jest lepsza, inna gorsza. Czasem wystarczy zwykły kalendarz, jednak wzrokowcy raczej wolą atrakcyjne wizualnie narzędzia do planowania obowiązków. Wśród nich możemy wyróżnić planery, specjalne tablice, tabelki i inne. Najlepsze narzędzia do planowania obowiązków jesteśmy w stanie przygotować dla siebie sami w dowolnej, wygodnej dla nas formie. Wystarczy odrobina umiejętności graficznych lub obsługa programu biurowego i wybór drukarni (np. https://haveabook.fr), która wszystkimi pozostałymi kwestiami zajmie się za nas. Personalizowany dziennik lub planer z pewnością zachęci nas do korzystania z cennego narzędzia, jakim jest planowanie obowiązków.

Sprawdź także: Lusterko do makijażu LED

Planowanie obowiązków dla dzieci

Okazuje się, że nie tylko my, dorośli, potrzebujemy listy rzeczy do zrobienia, by efektywnie zarządzać wolnym czasem. Takie kwestie warto wdrażać już w dzieciństwie. Planowanie obowiązków dla dzieci warto zacząć jeszcze w wieku przedszkolnym. Jeśli dziecko nie umie czytać, z powodzeniem nazwy obowiązków zastąpią nam piktogramy, na przykład w formie naklejek. Jeśli do tablicy motywacyjnej lub innego planera dla dzieci dodamy jakieś nagrody, dodatkowo motywuje to malucha do wykonywania swoich zadań.

Planowanie obowiązków dla dzieci i dorosłych w domu i w pracy
Planowanie obowiązków dla dzieci i dorosłych – w domu i w pracy

Nie muszą to być trudne rzeczy. W przypadku maluszka wystarczy planowanie takich obowiązków, jak na przykład ubranie się, nakrycie do stołu czy umycie zębów. Wraz z wiekiem ilość obowiązków rośnie, jednak zależy od trybu życia naszej rodziny i wielu indywidualnych kwestii. Dlatego również tutaj polecamy zlecić stworzenie personalizowanego planera dla najmłodszych członków rodziny. Im bardziej kolorowy, wesoły i związany z naszymi zainteresowaniami, tym chętniej będziemy odhaczać w nim kolejne pozycje.

Może zainteresować Cię: Cellulit na pośladkach

Planowanie obowiązków – podsumowanie

Jeśli planowanie obowiązków wydaje Wam się bezużyteczne, to macie rację – tylko się takie wydaje! Polecamy przynajmniej spróbować, jednak trzeba się do tego dobrze zabrać. Warto zachęcać się do tego, potraktować to jak zabawę. Z tego powodu polecamy właśnie personalizowane narzędzia do planowania obowiązków, takie jak kalendarze, plakaty i plany tygodniowe lub tablice motywacyjne. W dobie prostych, intuicyjnych programów graficznych stworzenie podobnego projektu to pestka, a radość jest ogromna. Potem pozostaje nam już tylko znaleźć przedsiębiorstwo, które wykonuje druk cyfrowy, i wdrożyć swoje projekty w życie.

Dodaj opinie na forum